K tej správnej domácej pohode neodmysliteľne patrí aj vôňa domova. Určite viete o čom je reč a aj vy si dokážete vybaviť ten moment, keď vstúpite na miesta, ktorým hovoríte domov. Občas ale niečo zaškrípe aj v tom najprepracovanejšom stroji. Ako a čím bojovať proti zápachu v domácnosti?
Identifikujte zdroj pachov
Ak pach prekryjete, je to fajn len na chvíľu. Oveľa účinnejšie je identifikovať zdroj, ktorý ho vyvoláva. A tým neraz bývajú aj bytové doplnky, u ktorých by ste to možno ani nečakali. Napríklad také záclony pachy doslova pohlcujú. Jedno privoňanie k nim a hneď viete odkiaľ vietor (smrádok) fúka. Stačí ich však vyprať a všetko je zase ok. Jedine ak by bola chyba ešte niekde inde, trebárs vo vankúšom a prestieradlách. Tie, najmä ak sú dlho používané, môžu tak isto vytvárať neprívetivú atmosféru u vás doma.
Zatuchlinu porazíte octom alebo kávou
Na jeseň, v zime a vôbec v sychravom počasí ako takom sa pri príchode domov často stáva, že spolu s mokrým oblečením donesieme dovnútra aj vlhkosť a nepríjemný zápach z nej. Dá sa však neutralizovať aj pomocou ingrediencií, ktoré pravdepodobne nájdete doma aj vy. Jednou z nich je ocot. Jednoduché sérum v zložení ¼ octu a ¾ vody rozprášte postrekovačom po miestnosti a mali by ste mať vystarané. Ak sa ale chcete poistiť, mala by vám pomôcť aj obyčajná káva. Mletú či už použitú nechajte preschnúť, následne ju vložte do vrecúška a to zaveste do miestnosti, kde máte vlhkosť.
Citrusy ako prírodný osviežovač vzduchu
Citrusové ovocie je nie len výborné na chuť, ale pokojne môže nahradiť osviežovač vzduchu. Nechajte šupky z citróna alebo pomaranča na radiátore a vôňa na seba nenechá dlho čakať. Aj celé plody sa však dajú použiť zaujímavým spôsobom. Prírodný osviežovač z pomaranča vytvoríte tak, že doň napicháte niekoľko klinčekov. Takáto vychytávka je aktuálna najmä teraz, v predvianočnom a vianočnom období.