Ako na predaj domu

Rozhodli ste sa predať váš dom a neviete čo vás čaká? V tomto článku sme pripravili postup pri predaji domu, ktorý využijete, či už ho predávate svojpomocne alebo s pomocou realitnej kancelárie.

Mať dobrý plán

Mať dobrý plán je základ úspechu. Zistite si na začiatok čo najviac informácií o vašom dome, možnostiach jeho predaja a krokoch, ktoré budú nasledovať. Ak je váš plán neistý, myslíte na zadné vrátka a pripravte si plán B. Inšpirujte sa problémami, ktoré riešili vaši známi, či tými, o ktorých ste čítali na internete. Buďte pripravený.

Pozemok

Jedným z ďalších úvodných krokov je overenie, či vlastníctvo pozemku pod vašou nehnuteľnosťou je vysporiadané. Ak nie ste výhradným vlastníkom pozemku, je potrebné to doriešiť, prípadne vymyslieť riešenie pre budúceho majiteľa vášho domu.

Podobná situácia nastáva pri problémoch s prístupovou cestou. Je prístupová cesta vlastníctvom súkromnej osoby či firmy a za určitých okolností to môže byť problémom pre nového majiteľa domu? Myslite na to, ako to vyriešiť. Vy ste možno mali dobrý vzťah s majiteľom pozemku pod prístupovou cestou, v prípade nového majiteľa domu to tak byť nemusí. A to napriek tomu, že zo zákona máte nárok na prístupovú cestu.

Stanovenie ceny

Realitný trh sa z roka na rok výrazne mení a to, čo platilo pred 3 rokmi už dnes dávno neplatí. Nespoliehajte sa teda iba na to, že predáte rodinný dom za cenu podobnú ako vaši známi. Dôkladne si overte reálnu trhovú cenu alebo cenový rozsah predaja vášho domu.

Výhodu máte, ak predávate dom v Košiciach alebo okolí. Tam vám Amazon Reality, realitná kancelária Košice, ponúka možnosť bezplatného online odhadu ceny nehnuteľnosti. Na ich stránkach jednoducho zadáte parametre, vložíte fotografie domu a naspäť vás bude kontaktovať realitný maklér v Košiciach s odhadom ceny, za ktorú môžete dom predať.

V inom prípade si dôkladne prezrite inzerciu na realitných portáloch či Facebook Marketplace. Majte ale na pamäti, že ceny uvádzané v inzercii sú priemerne o 3% vyššie od konečných, reálnych cien.

Výber a pomoc od realitnej kancelárie

Na rade je výber realitnej kancelárie. Odborníci z realitnej kancelárie vám možno sami poradia s určením správnej ceny, no nemožno sa na to spoliehať. Existujú totiž aj podvodní nepoctiví realitní makléri. Môžu na vás tlačiť so znížením ceny nehnuteľnosti len preto, aby sa im predávala jednoduchšie.

Preto je na začiatok vhodné dôkladne vybrať realitného odborníka podľa pozitívnych referencií a skúseností. Tiež sledujte prezentáciu samotnej realitnej kancelárie či vystupovanie realitného makléra. Pôsobia na vás vierohodne?

Ak ste už realitnú kanceláriu vybrali, naďalej sledujte jej kroky. Sledujte, ako vás informuje o postupe, či inzeruje ponuku vašej nehnuteľnosti s pravdivými údajmi a či vás alebo možného kupujúceho nezavádza nejakým iným spôsobom.

Realitná kancelária by vám mala pomôcť so všetkými papierovačkami, zabezpečiť kvalitnú a nepriestrelnú kúpnu zmluvu, rezervačnú zmluvu, zápis do katastra nehnuteľností či prevod záložného práva banky. Inzercia od realitnej kancelárie by mala pôsobiť profesionálne a vy by ste si mali overovať počet a stav obhliadok. Realitná kancelária vám má byť naďalej k dispozícii a odpovedať na akékoľvek vaše otázky či obavy.

Príprava domu na predaj

Príprava domu na obhliadky a následný predaj neznamená len upratovanie. Mali by ste sa kompletne postarať o to, aby váš dom i záhrada vyzerali dobre. Takže na mieste je aj starostlivosť o predzáhradku, pokosenie trávnika či vypratanie záhradného domčeka.

Zároveň by ste kupujúcemu mali dať dostatočný priestor na fantáziu a zamyslenie sa nad budúcim možným bývaním. To znamená, že by ste mali vypratať všetko nepotrebné, staré zariadenie i nábytok, odložiť rôzne drobnosti a poskytnúť kupujúcemu viac priestoru. Platí to tak pre interiér, ako aj exteriér. Zároveň budú vaše izby i exteriér takto pôsobiť väčšie. Odstráňte tiež pleseň či škvrny na stenách a fasádach. Ak je to potrebné, niektorú stenu premaľujte, či vymeňte kusy nábytku.