Komplexná obnova bytových domov je cesta k predĺženiu životnosti panelových alebo tehlových bytoviek. Okrem toho však zohráva dôležitú úlohu pri zveľaďovaní majetku všetkých majiteľov bytov a tiež pri šetrení nákladov na vykurovanie alebo vylepšovaní kvality bývania. Akým spôsobom vám pomôže zatepľovanie?
Zatepľovanie patrí k najviditeľnejším a najčastejším častiam pri obnove bytových domov a priestorov. Jeho výsledkom je nielen dosiahnutie estetickosti objektu, ale tiež zlepšenie tepelnej pohody obyvateľov a zabraňovanie nežiadúcich únikov tepla v zimných mesiacoch.
V závislosti od finančných možností obyvateľov domu a stavu paneláka by súčasťou zateplenia mala byť aj sanácia balkónov a lodžií, obnova strešného plášťa a výmena okien v celom objekte. Podľa logickej postupnosti by najprv mali byť opravené balkóny a okná a až potom by sa mala naniesť izolačná vrstva obvodového plášťa. Zateplenie prináša množstvo výhod, ktoré sú tie najdôležitejšie?
Zníženie nákladov na vykurovanie
Existuje množstvo odporcov zatepľovania, ktorých najčastejším argumentom je, že zateplený dom nedýcha, čoho dôsledkom je nezdravé prostredie a živná pôda pre vznik plesní. Ideálny stav je však práve vtedy, ak sú obvodové steny domu neparopriepustné a izolované, teda ak panelák „nedýcha“. Len vtedy, ak do vnútra nepreniká vlhkosť a smerom von teplo, je stav stien v poriadku. Výmena vlhkosti a vzduchu sa v zdravom prostredí paneláka zabezpečuje jedine cieleným vetraním. V rodinných domoch je napríklad možné docieliť inteligentné automatické vetranie rekuperačným systémom.
Izoláciou stien sa docieli šetrenie nákladov na vykurovanie z jednoduchého dôvodu – zamedzí sa výrazným únikom tepla. Odborníci pritom radia nezanedbať hrúbku izolácie, ktorá by sa mala určovať individuálne. Projektant pri vytváraní projektu obnovy bytových priestorov navrhuje ideálnu hrúbku izolačného materiálu, aby sa docielilo čo najefektívnejšie riešenie.
V závislosti od finančných možností je potom možné hýbať s cenou zateplenia výberom typu izolácie. Najčastejšie sa využíva expandovaný polystyrén (EPS), extrudovaný polystyrén (XPS) a minerálna vlna (MV). Najlacnejší je pritom EPS s cenou približne 40 € za m3, najdrahší extrudovaný XPS sa pohybuje okolo 120 €. Typ izolantu závisí aj od požiadaviek na požiarnu ochranu – použitie minerálnej vlny sa vyžaduje pri požiarnej výške 22,5 metra. V praxi sa často využíva kombinácia materiálu – po dosiahnutie požiadnej výšky sa použije polystyrén, na zvyšok MV.
Obnova bytových priestorov zlepšuje kvalitu bývania
Rozmach výstavby panelových domov sa začal v 50. rokoch minulého storočia, pričom ešte v roku 1993 bol postavený posledný panelák, pri ktorom sa použila pôvodná technológia. Odhaduje sa, že životnosť takýchto domov je 60-70 rokov (optimistickejšie až 80). Podľa týchto odhadov by čoskoro mal nastať zlomový moment, kedy sa ukáže, či sú odhady správne alebo nie. Zateplenie ako súčasť obnovy bytových domov slúži na preĺženie životnosti. Napríklad sa ním zabraňuje prenikaniu vlhkosti do konštrukcie, vďaka čomu nedochádza ku korózii výstuže dielcov a stykov.
Kvalitu bývania zateplenie ovplyvní najmä pri spomínanej izolácii tepla, v letných mesiacoch je navyše pobyt v takýchto priestoroch príjemnejší. Pri kvalitnom zateplení a pravidelnom vetraní tiež zabránite vznikaniu plesní, ktoré v suchom prostredí nemajú šancu prežiť.