Úprava vody: Pime ešte čistejšiu vodu z vodovodu

Veľa ľudí pije čistú vodu z vodovodu a filtre vôbec nepoužívajú. Úpravu vody považujú za absolútnu stratu času a výsledok je podľa nich zanedbateľný. Opak je však pravdou. Prečo čistiť vodu a prečo je to pre telo dôležité?

Blue air bubbles rising in clear fresh water
Blue air bubbles rising in clear fresh water

Voda ako zdroj života

Prítomnosť vody je základnou podmienkou pre existenciu života na Zemi. Je najrozšírenejšou látkou na planéte a ľahko sa kontaminuje. Voda je dôležitá pre rastliny a aj živočíchy, ktoré ju nielen prijímajú, ale v niektorých prípadoch je pre ne aj životným prostredím.

V ľudskom tele tvorí viac ako 50% a keďže denne by sme mali prijať viac ako 2l vody, jej kvalita je pre ľudské telo dôležitá. Významná je pri trávení, regulácii telesnej teploty, vylučovaní odpadových látok a taktiež pri cirkulácii krvi, preto by mala byť čo najčistejšia.

Vplyv priemyslu na čistú vodu

V poslednom období vzniklo veľa priemyselných závodov, ktoré majú veľký vplyv na kvalitu dažďovej, ale aj podzemnej vody. Kedysi bola podzemná voda oveľa čistejšia, no vďaka skládkam odpadu, ktoré sa väčšinou vyskytujú pri riekach a vodných zdrojoch, sa jej kvalita iba zhoršuje. Táto podzemná voda obsahuje množstvo karcinogénnych a iných jedovatých látok, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi nebezpečné.

Úprava vody je dôležitá v rôznych oblastiach

Čistením vody cez reverznú osmózu, najdokonalejším systémom na úpravu vody, ju zbavíte všetkých nečistôt, nebezpečného chlóru, ale aj baktérií, dusitanov, dusičitanov, fluoridov a ďalších zdraviu škodlivých látok. Z vody tak odstránite aj zvyšky liekov (antikoncepcia, antibiotiká), ktoré sa do nej dostávajú z kanalizácie.

Technológia filtrovania vody reverznou osmózou sa používa hlavne vo farmaceutickom priemysle, aby vyrábané liečivá nereagovali na minerály nachádzajúce sa vo vode. Využitie má tiež v potravinárskom priemysle pri výrobe nápojov a v rôznych ďalších odvetviach.

Šetrenie času a peňazí

Úprava vody má veľký význam aj pre domácnosť. Staré potrubia či spotrebiče, ktoré využívajú vodu alebo ju ohrievajú, sú často zanesené vodným kameňom. Znižuje to ich životnosť a tiež aj účinnosť.

Upravená voda, ktorá je zbavená látok vytvárajúcich vodný kameň, vám ušetrí čas a z dlhodobého hľadiska aj peniaze. Nielenže nebudete musieť vôbec čistiť vodný kameň v kanvici alebo práčke, ale navždy zbohom dáte predraženej vode v plastových fľašiach.

Foto: Bigstockphoto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..