Typy granúl, ktoré bude váš pes zbožňovať

Skôr ako nasypete granule do misky vášho rodinného miláčika, prečítajte si pozorne ich zloženie. Ak obsahuje mnoho ingrediencií, o ktorých ste ešte nikdy nepočuli, nebudú zrejme najvhodnejšou stravou pre vášho psa.

Granule z kuracieho mäsa, z hovädziny, bravčoviny, z rýb… Môžu byť s obilninami alebo bez, s ovocím alebo so zeleninou, s vitamínmi navyše. Je náročné vybrať tie správne, pretože možností je neúrekom. Skôr ako vám prezradíme pár konkrétnych tipov, pripomeňme si základné rady. Pes by mal jedávať pravidelne, presne v tú istú hodinu. Počet kŕmení závisí od jeho veku. A hlavne – salámky a maškrty by mal dostať iba ako občasnú dobrotu, nepatria ku každému jedlu.

Hypoalergénne granule

Niektoré psy, najmä šteniatka a staršie psy, sú citlivé na ingrediencie v granulách. Nepríjemná chuť alebo priveľa konzervantov môže spôsobiť u psíka nechutenstvo a chýbajúce živiny z nevhodnej stravy zase zdravotné problémy. Cestu k veterinárovi si ušetríte kvalitnou výživou v podobe hypoalergénneho krmiva pre citlivých psíkov. Malo by obsahovať čo najviac čerstvého mäsa, ktoré nie je zbytočne presušené.

Polovlhké krmivo však nemôže byť balené v obrovských baleniach, pretože by sa mohlo znehodnotiť. Preto zabudnite na extra výhodné megabalenia, nakoniec by ste možno museli polovicu z nich vyhodiť. Bezpečná strava je základom, inšpiratívny prístup majú výrobcovia granúl Platinum Natural, ktoré obsahujú iba suroviny v potravinárskej kvalite. Pes je členom rodiny a zaslúži si to najlepšie.

Granule pre aktívne psy

Pes v aktívnom dospelom veku potrebuje veľa pohybu a preto aj veľa energie. Podobne ako jeho divokí predkovia preferuje mäso pred obilninami a zeleninou. Prirodzené inštinkty zohľadňujú vo svojich výrobkoch napríklad granule Primordial, ktoré kopírujú prapôvodnú stravu predchodcov psa. Základom môže byť mäso rýb, ktoré sa dali kedysi uloviť voľne v rieke alebo mäso vysokej divej zvery. Výhodou takejto stravy je spevňovanie kostí a svalov, ale zároveň pestovanie hladkej a lesklej srsti.

Aktívne psy je potrebné udržiavať v dobrej kondícii, no neprechádzajú takým prudkým vývinom ako šteniatka. Preto môžu byť v ich strave aj komplexné vitamíny, minerály a vláknina, teda bylinky, ovocie a zelenina.

Rybacie granule

Tak ako starnú ľudia, starnú aj psy a vyšší vek je vhodné vykompenzovať pravidelným prijímaním tzv. zdravých tukov. Aj keď vám nebudú voňať práve najlepšie, váš pes sa vám poďakuje, ak mu pravidelne doprajete rybacie granule. Rybacie mäso je ľahšie stráviteľné, preto ak má váš pes problémy s trávením (napríklad stravu často vyvráti alebo má zjavné bolesti) skúste jeho stravovanie odľahčiť aspoň na pár týždňov. Rybie kosti a šupiny, samozrejme, pomleté na maličké kúsky, spevňujú kosti a zuby.

Granule podľa špecifických potrieb psa

Občas naše milované domáce zvieratko potrebuje niečo špeciálne. Našťastie existujú granule šité na mieru pre každú situáciu. Napríklad, granule pre tehotné fenky obsahujú všetky nutričné komponenty potrebné pre správny vývin plodu a pre zachovanie zdravia matky. Aj keď máme tendenciu tehotným fenkám dávať viac stravy, nie je potrebné zvyšovať porciu, stačí zmeniť typ granúl na dostatočne výživné.

Máte doma štvornohého jedáka, ktorý sa už ledva hýbe? Nadváha u psa nie je znakom šťastného života a nemal by dostávať nič okrem pravidelnej stravy a občasnej odmeny. Vhodnou stravou sú preňho nízkokalorické granule – zachová sa množstvo jedla, ale uberieme kalórie, ktoré potom nemusí spaľovať. Pridajte k tomu beh a o pár mesiacov bude váš psík opäť plný energie.