Rozkladacie pohovky, áno či nie?

Kto miluje praktické druhy nábytku, určite dáva zelenú všetkému, čo sa postará o extra miesto, či už na spanie, alebo na uskladnenie vecí. Rozkladacie pohovky sú stále veľmi obľúbené, zvlášť v domácnostiach, ktoré nie sú veľmi štedré na priestor.  

Pohovka na každodenné alebo príležitostné spanie

Určite sa vám už stalo, že u vás niekto potreboval prespať, no vám bolo ľúto pripraviť mu lôžko na zemi. Kde dať spať návštevu, s ktorou ste strávili príjemný večer pri poháriku vína, kamarátov vašich detí alebo rodinných členov, ktorí prídu z väčšej diaľky a chcú sa u vás zdržať pár dní? Netreba hneď kupovať novú posteľ, ktorá by bežne počas roka iba zaberala miesto.

Oveľa rozumnejšie je využiť služby rozkladacích pohoviek, ktorým na kráse neuberá ani to, že sú maximálne praktické, a niektoré dokonca i s úložným priestorom na periny. Ako si vybrať vhodnú rozkladaciu pohovku? V prvom rade si treba všímať veľkosť lôžka po rozložení, ale určite aj informáciu, či je vhodná na každodenné spanie alebo iba na občasné prespania vašich známych.

Pohovky na príležitostné rozkladanie sú vynikajúce napríklad do obývačiek, kancelárií alebo hosťovských izieb. Keď však zháňate typ, ktorý by počas dňa plnil funkciu gauča, no počas noci poskytol priestor na pohodlný spánok, sú pre vás ideálne pohovky na každodenné spanie. Ich mechanizmus, ako aj typ matraca sú prispôsobené na to, aby sa pohovka mohla rozkladať deň čo deň a využívať aj ako lôžko, a to bez toho, aby sa pohovka poškodila.  

Výhody rozkladacích pohoviek

Je úplne jasné, že na kvalitnú posteľ nemá nič, no ak sa vám do malého bytu predsa len nezmestí sedačka a posteľ súčasne, potom rozkladacia pohovka príde maximálne vhod. Možno nebude dizajnovo nijako extrémne vynikať, avšak podstatné je, že poslúži.

Medzi rozkladacími pohovkami narazíte na rozmanité tvary a veľkosti, dokonca i typy vhodné do detských izieb alebo rohové prevedenia. Niektoré pohovky majú pevnú opierku, iné pre tento účel využívajú veľké vankúše, ktoré často neslúžia iba ako operadlo, ale tiež výplň, ktorú ukladáte na rošt po rozložení pohovky.

Najobľúbenejším typom rozkladacích pohoviek sú preklápacie pohovky, teda tie, ktoré pri rozkladaní musíte nadvihnúť, aby sa opierka ocitla v polohe ležmo. Kvalitný spánok vám zabezpečia pružinové alebo polyuretánové matrace s lamelovým roštom, no ešte je tu aj ďalšia možnosť, a to využiť vrchné matrace, ktoré zvyšujú kvalitu pôvodného matraca a ešte sa aj postarajú o hygienický spánok.

Ak budete mať rozkladaciu pohovku umiestnenú pri stene, určite padne vhod, keď obsahuje bočnú stenu, vďaka čomu nepocítite chlad vejúci od steny. Rozkladacie pohovky vám za rozumnú cenu poskytnú miesto na sedenie, ktoré navyše vyzerá veľmi štýlovo, vyriešia problém s nedostatkom priestoru v interiéri a zároveň zabezpečia oddych na úrovni.