Existuje niekoľko dookola sa opakujúcich chýb, ktoré ľudia pravidelne robia pri zariaďovaní interiéru. Poďme sa tým chybám vyhnúť a robiť veci správne.
Proporčnosť
Niektorí vybavia interiér veľkým počtom malých vecí, zatiaľ čo iní naplnia miestnosť objemnými a ťažkými predmetmi, takže vyzerá plnšia a menšia, ako v skutočnosti je. Tajomstvom správnych proporcií je zmes rôznych tvarov, výšok a veľkostí. Ak existuje len jeden dôvod, prečo si najať návrhára interiérov, je to práve táto – aby vám pomohol so správnymi proporciami predmetov v miestnosti.
Najskôr plán, potom nákup
Mnohí sme náchylní ku impulzívnym nákup a apriori netvrdíme, že by ste si nemali kupovať niečo, do čoho sa zamilujete na prvý pohľad. Ale možno by bolo dobré nechať si otvorené zadné dvierka a nákup zvážiť. Skôr, než pristúpite k nákupu, je dobré mať zostavený plán a rozpočet. V prvom rade by ste mali mať pojem o rozmeroch miestnosti, ktorú idete zariaďovať, a o umiestnení a rozmeroch nábytku, ktorý do nej chcete kúpiť. Rozhodnite sa čo a za koľko chcete a k nakupovaniu pristúpte až po vytvorení plánu.
Viac očí, viac názorov
Aj ten najkvalifikovanejší dizajnér môže spraviť chybu. Ak týždne či mesiace upíname svoj zrak k jednému projektu, spozorovať na ňom prípadné nedostatky môže byť ťažké. Občas skrátka treba nestranný pár očí. Požiadajte priateľa o poctivý názor na výber farby, tkanín či usporiadanie miestnosti. Dizajnéra nemusíte najať na celý projekt, ale len na konzultáciu. Na druhej strane vypočutie rád neznamená, že ich automaticky prijmete. Váš domov je unikátny a to, že ho máte či budete mať radi je nakoniec to jediné, na čom naozaj záleží.
Ako aranžovať zbierky
Zbierky. Všetci ich máme. Začalo to nevinne, no za tie roky sa toho nazbieralo už poriadne veľa. Akým spôsobom zobraziť takúto zberateľskú kolekciu. Určite nie tak, že kúsky vašej zbierky rozptýlite po celom dome. Skôr odporúčame usporiadať takéto predmety do skupinky. Za účelom usporiadania položiek do skupiniek existuje ustálené pravidlo – pravidlo troch.