Ak pracujete vo výškach, určite viete, že 1,5 m a vyššie nad zemou alebo nad voľnou hĺbkou musíte mať zaistenie alebo zábranu, napr. v podobe zábradlia na lešení. Existuje však aj rýchlejší a pohodlnejší spôsob, a to vysokozdvižné plošiny. Prečítajte si, ako vám pomôžu, aké typy existujú a ako na ne neminúť príliš veľa prostriedkov.
Obsah
Nepracujte na rebríku, nie je to bezpečné
Najväčším problémom je nestabilita rebríka na povrchoch, ktoré nie sú dokonale rovné alebo sú šmykľavé. Riziko je tým väčšie, čím dlhší rebrík máte. Je preto pochopiteľné, že predpisy nariaďujú vo výške od 1,5 m nad zemou alebo nad voľnou hĺbkou použiť zabezpečenie proti pádu – najčastejšie v podobe postroja s tlmičom pádu, ktorý je uchytený o pevný kotviaci bod.
O niečo bezpečnejším riešením sú lešenia – či už pevné alebo pojazdné. Na nich funkciu postroja nahrádza zábradlie, tým pádom je práca na nich pohodlnejšia a často rýchlejšia. Takisto však musíte nájsť rovný povrch, a to nie iba pre 2, ale hneď pre 4 nohy. Lešenia zaberajú aj pomerne veľa priestoru, ktorý nemáte všade k dispozícii. Presúvanie lešení je navyše zdĺhavé aj v prípade, ak sú vybavené kolieskami. Vrchné časti totiž niekedy musíte rozložiť, aby ste mohli prejsť pod nízkymi prekážkami.
Riešením sú pracovné plošiny
Omnoho bezpečnejšie ako lešenia (nehovoriac o rebríkoch) sú pracovné plošiny. Existuje viacero konštrukčných typov, väčšina z nich má spoločný princíp, kedy sú pracovné koše ovládané pomocou hydrauliky. O pohon hydraulického čerpadla sa stará buď elektromotor napájaný káblom zo zásuvky či z batérií, alebo spaľovací motor. Väčšina plošín má poháňaný aj podvozok, niektoré dokonca všetky 4 kolesá.
Podľa konštrukcie rozlišujeme pracovné plošiny na:
Nožnicové plošiny – Ako názov napovedá, pracovný kôš je umiestnený na hydraulickom nožnicovom mechanizme, takže sa môže pohybovať iba nahor a nadol. Pre presúvanie do strán, dopredu alebo dozadu, musíte posunúť celú plošinu.
Kĺbové plošiny – Pracovný kôš je zavesený na koncovom ramene mechanizmu zloženého z viacerých ramien spojených kĺbmi. Výhodou je lepšia obratnosť ako pri nožnicových plošinách.
Teleskopické plošiny – Na rozdiel od ramien spojených kĺbmi je kôš pripevnený kĺbom na vysúvacom (teleskopickom) ramene. Tieto plošiny majú teda najdlhší dosah, no pomerne zlú obratnosť.
Kĺbovo-teleskopické plošiny – Viac výsuvných ramien je spojených kĺbmi. Ide teda o kombináciu kĺbových a teleskopických plošín, výhodou je lepšia obratnosť ako pri tel. plošinách.
Plošiny nekupujte, ale požičajte
Vysokozdvižné plošiny majú jednu veľkú nevýhodu – cenu. Na ich obstaranie si musíte pripraviť tisícky eur, ktoré by ste mohli investovať do iných častí vášho podnikania. Existuje však alternatívne riešenie, tým je požičovňa stavebných strojov.