Poistenie nehnuteľnosti alebo domácnosti: Ako si vybrať?

Poistenie domácnosti nie je to isté ako poistenie nehnuteľnosti, aj keď sa obe týkajú domu či bytu. Ak chcete vedieť, aký je medzi nimi rozdiel a čo sa vám viac oplatí, čítajte ďalej.

Vlastníte byt, dom či chatu, no nemáte uzavreté poistenie majetku? Robíte obrovskú chybu, ktorá vás môže stáť tisícky eur. Situácií, ktoré vám ako vlastníkovi nehnuteľnosti hrozia, je nespočetné množstvo. Stačí si spomenúť na krádež či vandalizmus, samostatnou kapitolou sú prírodné živly ako požiar, povodeň a mnohé iné, ktoré dokážu poškodiť alebo dokonca zničiť vaše rodinné hniezdo doslova za pár minút. Úder blesku, víchrica či zosuv pôdy, alebo pád stromov, to je len pár ďalších príkladov toho, ako sa vie s nami príroda kruto pohrať.

Poistenie pomôže s výdavkami

Je pravda, že s neočakávanými situáciami nič nedokážeme urobiť, vieme sa však na ne pripraviť. Tým, že svoj majetok poistíte, sa síce následkov požiaru či povodne nezbavíte, no získate pomoc vo forme financií, ktoré vám vyplatí poisťovňa s cieľom pokryť výdavky spojené s odstránením následkov poistnej udalosti.

Čo rozumieme pod slovom poistenie majetku? Zvyčajne sa tým uvádzajú dva typy poistenia – poistenie domácnosti a poistenie nehnuteľnosti. Aj keď možno máte dojem, že ide o jedno a to isté, nie je to pravda a existuje viacero typov tohto poistenia.

Čo je poistenie domácnosti

Ak plánujete poistiť majetok, môžete siahnuť po poistení domácnosti. Pod domácnosťou sa v rámci poistenia rozumie súbor hnuteľných vecí, ktoré tvoria zariadenie domácnosti. Patrí sem teda nábytok, elektronika, oblečenie, koberce, svietidlá, ale aj cennosti, umelecké predmety, športové potreby či peniaze a cenné papiere. Skrátka, všetky hnuteľné veci, ktoré máte v byte, dome alebo na chalupe.

Poistná suma pri poistení domácnosti by mala odrážať náklady, ktoré by ste vynaložili v prípade znovuobnovenia poškodenej veci. Ak si túto sumu stanovíte nižšiu, hrozí vám tzv. podpoistenie, ktoré nie je dobré ani pre vás, ani pre poisťovňu.

Malú sumu si často stanovujú ľudia z jednoduchého dôvodu – aby platili nižšie mesačné splátky. Neuvedomujú si ale to, že ak príde k poistnej udalosti, poisťovňa im vyplatí oveľa nižšiu sumu, než je reálna hodnota poškodených či odcudzených vecí. Pozor si dajte aj na nadpoistenie, ktorým sa označuje nadhodnotenie ceny zariadenia – zbytočne tak budete platiť príliš vysoké poistné.

Proti čomu chráni poistenie domácnosti?

Poistenie domácnosti si najčastejšie ľudia vybavujú ako ochranu pred vlámaním, požiarom či vodou. Samozrejme, každý človek má iné potreby, preto by ste poistné riziká mali zvažovať naozaj pozorne. Odborníci na poistenie odporúčajú zvoliť si takú poisťovňu, ktorá vám umožní vybrať si poistné riziká podľa vašich potrieb.

Ak napríklad bývate v regióne, kde sa nenachádza žiaden vodný tok, no zato je oblasť známa svojou vysokou kriminalitou, siahnite radšej po balíku, ktorý má v sebe zahrnuté poistenie proti vandalizmu, vlámaniu a krádeži.

V prípade, že vám hrozí prírodný živel i vyčíňanie zlodejov, vyberte si taký balík, ktorý vám poskytne oboje. Niektoré poisťovne ponúkajú zaujímavé bonusy – v rámci poistenia domácnosti zahŕňajú napríklad aj zodpovednosť príslušníkov domácnosti za škodu do limitu až 350-tisíc eur.

Nehnuteľnosť nie je domácnosť

Poistenie nehnuteľnosti predstavuje ďalšiu možnosť, ako vaše rodinné hniezdo či chatu uchrániť pred rôznymi nástrahami. Väčšina poisťovní okrem rodinného domu, bytu či chaty poisťuje napríklad aj garáže, rozostavané a vedľajšie budovy. Okrem samotnej stavby (múry, okná, strechy, podlaha a pod.) je do poistenia zahrnutý aj stavebný materiál a náradie.

Pozor si dajte vtedy, ak budovu využívate na podnikateľské účely, nie všetky poisťovne totiž takúto službu ponúkajú, o to pozornejšie si prečítajte všetky výluky z poistného plnenia. Pri nastavení poistnej sumy platí to isté pravidlo ako pri domácnosti – aby ste sa vyhli zbytočnej strate peňazí poistením, resp. podpoisteniu alebo nadpoisteniu, poistná suma by mala reálne odrážať jej hodnotu.

Na toto pamätajte aj vtedy, ak budete rekonštruovať dom či byt… Hodnota objektu sa potom logicky navýši. Ak nebude poistná suma upravená na novú výšku a poisťovni nahlásite poistnú udalosť, svojou ľahkovážnosťou prídete o nemalé peniaze.

Proti čomu poistiť nehnuteľnosť?

Ľudia si bežne mýlia poistenie nehnuteľnosti a domácnosti aj z toho dôvodu, že poisťovne často ponúkajú pre obe poistky úplne totožné balíky s poistnými rizikami. Rozdiel, ktorý treba pochopiť, ale spočíva v predmete poistenia.

V rámci nehnuteľnosti je to teda stavba, inak povedané, poisťovňa vám preplatí škody spôsobené na múroch, streche či oknách. Napríklad, ak nemáte poistenie domácnosti a záplava vám zničí steny a podlahy, ale i nábytok či koberce, poisťovňa vám preplatí iba škody spôsobené na stenách a podlahách.

Na druhej strane, ak nemáte uzavreté poistenie nehnuteľnosti a víchrica vám rozbije okná, peniaze by ste od poisťovne čakali márne. Ak chcete svoj dom či byt ochrániť kompletne, zvážte uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti i domácnosti súčasne.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..