Uvažujete nad výmenou okien no ešte stále hľadáte posledné muchy materiálov ponúkaných na trhu? Postačí plast alebo radšej zvoliť kvalitné drevo? Akú starostlivosť vyžaduje zvolený materiál a aké má tepelno-izolačné vlastnosti? Ak sa neviete rozhodnúť hoďte očkom po nasledujúcich riadkoch, ktoré približujú ich pre a proti v použití na rámy okien. Po prečítaní možno dospejete k výberu, ktorý bude Vašim požiadavkám a potrebám zodpovedať najlepšie. Minimálne však získate obraz, ktorý Vám pri rozhodovaní pomôže.
Plastové rámy na okná
Plastové rámy sa vyrábajú z PVC materiálu, sú širšie a skladajú sa z viacerých od seba oddelených komôr, ktoré nie sú kompletne vyplnené. Platí pravidlo: Čím viac komôr, tým lepšia tepelná izolácia. Výhodou plastových okien je široká farebná variabilnosť (môžu dokonca imitovať drevený povrch). Pri bielej farbe treba počítať s tým, že časom vie zažltnúť. Ich tvarovateľnosť je limitovaná možnosťami technológie zvárania materiálu. Materiál si nevyžaduje náročnú údržbu (stačí raz za rok premazať obvodové kovanie), napriek tomu poskytuje dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. Sú dobre odolné voči rozličným vonkajším vplyvom (hrdzaveniu, škodcom…). Predstavujú akýsi štandard v oblasti bezpečnosti a izolácie okenných rámov. Ich obstaranie je lacnejšie a takisto nevyžadujú tak pedantnú údržbu ako drevo. K plastovým oknám možno pridať rozličné doplnky, ktoré zvyšujú komfort ich používania, napr. systém mikroventilácie, brzda krídla, štvrtá poloha kľučky… Ich životnosť je zhruba 35 až 50 rokov. Výnimočne môže plast skrehnúť aj skôr a popraskať. Oprava je potom náročnejšia než pri eurooknách. Zabudnúť by sa nemalo ani na to, že plast viac pracuje pri výkyvoch tepla (najmä v letných horúčavách sa môže viac rozpínať). Odolnosť plastu voči požiaru je menšia ako je tomu pri masívnych drevených rámoch.
Drevené rámy na okná
Tzv. eurookná majú oproti plastovým o čosi užšie rámy, vďaka čomu do interiéru prepúšťajú viac svetla. Vnútro rámov na rozdiel od plastových nie je duté ale plné. Drevené rámy dokážu dlhšie odolávať otvorenému ohňu (v prípade masívneho dreva to môže byť až do 90 minút) a pri horení materiálu sa nevytvárajú nebezpečné splodiny. Na druhej strane majú drevené okná pri správnom ošetrovaní oveľa dlhšiu životnosť. Platí tiež: Čím tvrdšie drevo, tým dlhšia životnosť. Smrek vydrží aj sto rokov, dub dokonca do tristo. Trvácnosť povrchovej úpravy je však len niečo cez desať rokov. Na rozdiel od plastu prispieva k miernej filtrácii vzduchu, lebo dokáže „dýchať“. Rám je preto potrebné občas prelakovať ošetrujúcim a impregnačným lakom, ktorý slúži ako ochrana pred vonkajšími vplyvmi prostredia (dážď, vietor, plesne, hmyz…) a mechanickým poškodením. Frekvencia obnovy náteru závisí od typu dreva, jeho pôvodného ošetrenia a lokality osadenia. Drevo je obľúbený a navyše prírodný, ekologický, dobre tvarovateľný a poddajný materiál. Vďaka tomu sú okenné rámy z neho oveľa flexibilnejšie a ich tvar sa dá vo výrobe prispôsobiť aj atypickým architektonickým stavbám (dokonca i kruhovým). Drevený materiál má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, čo ešte posilňuje osadenie dvojskla alebo trojskla do rámu.
Všeobecne možno povedať, že plastové okná sú lacnejšie ako eurookná. Obe alternatívy však majú aj svoje svetlejšie i menej svetlé stránky. Nemožno celkom tvrdiť, ktoré sú lepšie. Jednému vyhovujú vzhľadom na nároky a podmienky prostredia drevené, druhému plastové. Ak ste sa ale predsa nenašli ani v jednej alternatíve, prečítajte si viac o hliníkových oknách. Tento materiál sa spája s modernou architektúrou, variabilitou a dokonalosťou súčasnosti, ktorá si možno získa aj Vás.
Zdroje:
http://www.prazak.cz/rs/drevo-nebo-plast/
http://energia.dennikn.sk/poradime-vam/efektivnost/porovnanie-plastove-a-drevene-okna/4040/