Kvalitné a pohodlné posteľné plachty: Aký materiál je najlepší?

Odolnosť, mäkkosť či celkový pocit komfortu je vo veľkej miere determinovaný materiálom, z ktorého je posteľná bielizeň vyrobená. Každá tkanina a látka má svoje špecifické vlastnosti, rozdielne vplývajúce na kvalitu obliečok. Prinášame vám základný prehľad materiálov, ktorý vám môže uľahčiť rozhodovanie. Samotný výber je už potom len otázkou osobných preferencií.

Bavlna

Bavlna predstavuje ľahký, prírodný a priedušný materiál, vďaka čomu je veľmi obľúbenou voľbou pri výbere plachty na posteľ. Ponúka vysokú odolnosť a ľahkú údržbu, vďaka čomu sa hodí aj do viacčlenných rodín a rušných domácností.

Flanel

Flanel predstavuje mäkkú tkaninu, vyrobenú technikou česania vlákien bavlny, ovčej vlny alebo inej syntetiky. Nič vás počas chladnej zimy nezahreje lepšie ako mäkký flanel, s výbornými izolačnými vlastnosťami.

Ľan

Ľanová posteľná bielizeň sa teší obľube hlavne v lete, a to vďaka prirodzeným vlastnostiam tejto tkaniny. Je priedušná, dokáže odvádzať vlhkosť a výborne izolovať telesnú teplotu, takže aj počas horúcich nocí sa budete cítiť pohodlne.  Vďaka svojej odolnosti a pevnosti, vám takéto obliečky vydržia aj niekoľko desiatok rokov.

Jersey

Jersey predstavuje pružnú, mäkkú pleteninu, vyrábanú z bavlny, bavlnených zmesí alebo syntetických materiálov. Vzhľadom na ich vysokú elasticitu dokonale priliehajú k matracu a nekrčia sa. Jersey plachty sa na scénu posteľnej bielizne dostali len pomerne nedávno, no okamžite si získali svojich priaznivcov.

Satén

O tom, že saténové obliečky pôsobia luxusným dojmom niet pochýb. Ide o hladkú, priedušnú a prirodzene hypoalergénnu tkaninu. Nevýhodou saténových obliečok však môže byť ich vysoká kĺzavosť a nároky na údržbu.

Pre kvalitný a ničím nerušený spánok je dôležité zabezpečiť čo najväčšie pohodlie. Kľúčovým je výber správneho matraca, vankúšov a tiež posteľnej bielizne. Vďaka tomuto základnému prehľadu materiálov si určite dokážete vybrať vhodné posteľné obliečky pre vás aj vašu rodinu, ktoré maximalizujú váš pôžitok.

Zdroj obrázku: Pixel-Shot / Shutterstock.com