Inšpirácia štýlom art deco

Art Deco. Štýl či hnutie, ktoré svojho vrcholu dosiahlo v prvej polovici minulého storočia, v období rokov 1920 až 1939. Je to málo, veľa? Záleží na uhle pohľadu, no keď art deco frčalo, bol ním ovplyvnený film, móda, architektúra aj priemysel. Čo spočíva za kúzlom tohto štýlu?

Určiť jeden výstižný moment, ktorý by art deco dokonale charakterizoval, je pravdepodobne nemožné. Štýl sa totiž vyznačoval používaním rôznych materiálov ako nehrdzavejúca oceľ, hliník či kože žraloka a zebry. Inšpiráciu ale tvorcovia art deco brali napríklad z umenia Afriky, Egypta, Mexika či vyložene moderných záležitostí ako zásady aerodynamiky, letectvo, rádiové technológie. Art deco bol štýlom luxusným až honosným, zároveň však veľmi funkčným (viď. napríklad americké vozidlá z 30tych až 40tych rokov). V intenciách dnešnej doby by mohol pôsobiť veľmi okázalo až ťažko, no svojho času išlo o dokonalý módny výstrelok. V tomto štýle je vystavaná napríklad Chrysler building v New Yorku či radnica v Buffale. Na art deco veľmi bohatý je však aj Šanghaj, kde pôsobil aj slovenský architekt Ladislav Eduard Hudec. Podľa jeho predlohy bol postavený napríklad Park Hotel, Shanghai Leather Factory či jedna z budov Univerzity Chiao-Tung.

Art deco však dodnes inšpiruje mnohých ľudí a prejavuje sa napríklad aj v interiéri. Zaujme vás kombinácia farieb, materiálov či celkový dizajn miestností?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..