Čo by nemalo chýbať v detskej izbe pre bábätko

Deti sú to najdrahšie, čo do našich životov prichádza. Aj preto im občas doprajeme predraženú hračku či zbytočnosť navyše. Čo však neurobíme pre úsmev na ich tvárach? Pri zariaďovaní detskej izby by sme mali byť zdržanlivejší, aby sme im toho nekúpili priveľa. Vhodne zariadená detská izba by sa nemala stať skladiskom, práve naopak, mala by vo vašich deťoch vzbudzovať zvedavosť, kreativitu a rozvíjať ich fantáziu.

Ako dosiahnuť vyváženosť v detskej izbe pre bábätko?

Detská izba je kráľovstvom, v ktorom pravidlá udávajú vaše ratolesti. Mali by sa v nej cítiť dobre a bezpečne. Okrem toho, že by im mala slúžiť na hranie a spánok, časom by sa mala tiež stať priestorom aj na učenie sa. Správne zariadená detská izba by teda mala byť rozdelená na tri základné časti a je dôležité ich vnímať ako samostatné celky, ktoré sú navzájom prepojené vizuálne a štýlom zariadenia. Priestor venovaný hre a učeniu sa je vhodné vytvoriť vo svetlejšej časti izby, ideálne blízko okna. Tá časť izby, v ktorej bude dieťa spať môže byť menej presvetlená. V detskej izbe pre bábätko by mala byť postieľka ďalej od okna aj z toho dôvodu, aby ste uchránili bábätko pred prievanom. Tiež nie je vhodné, aby bola celý deň na slnku a prehrievala sa.                                                                                                                  

Ak uvažujete nad detskou izbou zariadenou tematicky, dobre si to premyslite. Kreslené postavičky, obľúbený futbalista či speváčka síce na vaše deti pôsobia lákavo, no v takomto prípade budete nútení o pár rokov prerábať detskú izbu znova.  Pouvažovať by ste mali tiež nad farbami, ktoré do detskej izby zvolíte, najmä v prípade ak máte viac detí alebo rátate s tým, že ich budete mať viac. Určite sa oplatí zvoliť skôr neutrálne alebo pastelové farby, ktoré budú vhodné rovnako pre dievčatko ako pre chlapčeka. Nikdy neviete, ktoré z detí v danej izbe skončí. V oddychovej zóne izby sa jednoznačne vyhnite dráždivým farbám ako napríklad červená či oranžová, mohli by detičkám komplikovať zaspávanie.

Detská izba pre bábätko

Ak sa doma radujete z malého bábätka, zariaďovanie detskej izby pre váš uzlíček šťastia bude špecifické. V prvom rade by mala detská izba pre bábätko pôsobiť útulne, mäkučko a predovšetkým bezpečne. Mali by ste teda eliminovať všetko, čo by mohlo akokoľvek bábätku ublížiť.  Je pravda, že také malé dieťa nepotrebuje toľko priestoru, na druhej strane však každým dňom vníma stále viac a viac. Začína si všímať farby a tvary, ktoré na neho môžu pôsobiť rovnako pozitívne, ako aj negatívne. Detská izba pre bábätko môže mať na jeho emočný vývin a rozvoj vzťahov s rodičmi oveľa väčší vplyv ako by ste si mysleli. Je dôležité, aby z detskej izby pre bábätko vyžarovala neha a istota.

Čo sa týka nábytku, v porovnaní so staršími deťmi toho nebude potrebovať tak veľa. Detská izba pre bábätko sa úplne zaobíde iba s postieľkou, menšou komodou na oblečenie a plienky a zíde sa vám aj prebaľovací pult. Ten si môžete kúpiť v podobe jednoduchej prenosnej podložky alebo máte možnosť uprednostniť vysoký pult, ktorý vám ponúka tiež úložný priestor navyše. Všetko by malo byť rozmiestnené tak, aby ste mali čo potrebujete vždy poruke.

Postieľku môžete doplniť farebným baldachýnom či hniezdom, ktoré uchráni vaše bábätko pred údermi o bočnice postieľky. Nepodceňujte výber matraca, pretože vďaka nemu už v ranom veku dieťaťa môžete eliminovať predpoklady pre nesprávne držanie tela a nepriaznivý vývoj chrbtice. Matrac musí sedieť v postieľke pevne. To si overíte tak, že medzi rám postieľky a matrac nemôžete zasunúť dva prsty.

Ideálne je zvoliť multifunkčný nábytok, aby ste nemuseli o pár rokov zariaďovať detskú izbu pre bábätko odznova. Na trhu sú dostupné rozkladacie postieľky, ktoré sa v prípade potreby rozložia na klasickú posteľ. Uprednostniť by ste mali samozrejme nábytok s oblými hranami. V predajni Baby Raptor vám s výberom detskej postieľky veľmi radi pomôžeme a poradíme vám tak, aby vaša detská izba pre bábätko bola jedinečná.

Príjemným oživením detskej izby pre bábätko môže byť koberec. Poslúži bábätku v čase, keď začne loziť a ak zvolíte atraktívny motív, nielenže zaujmete vášho drobčeka, ale aj izba bude pôsobiť zaujímavejšie.

Čo na to feng šuej?

Podľa tohto učenia, by sa detská izba pre bábätko mala nachádzať v tej najsvetlejšej miestnosti. Detská izba by mala mať pravouhlý pôdorys, pretože napomáha deťom pochopiť štruktúru vzťahov. Feng šuej uprednostňuje skrinkovú zostavu, ktorú možno skladať, rozkladať, premiestňovať a odmieta zabudovanú skriňu, ktorá je statická a nezodpovedá dynamike a pohyblivosti dieťaťa. Za nevhodný považuje starý nábytok, pretože je protikladom k zraniteľnej a nežnej bytosti dieťaťa. Nepriaznivo môže na dieťa pôsobiť tiež príliš ťažká skriňa, ktorá na neho vytvára pomyselný tlak, a tak bráni zdravému rozvoju a rastu. Ak už nemáte na výber a podobný nábytok sa nachádza v izbe vášho dieťaťa, odsuňte ho aspoň na meter od postele.                   

Priestor nad posteľou, a teda nad hlavou dieťaťa by mal byť prázdny. Akákoľvek polička či skrinka by mohla dieťaťu privodiť zlé sny. Feng šuej však nehovorí len o tom, čo je nad hlavou, ale upozorňuje aj na priestor pod posteľou. Mali by ste sa vyhnúť odkladaniu hračiek či škatúľ v tomto priestore, pretože to ovplyvňuje človeka a kvalitu jeho spánku. Preto by ste mali dbať na poriadok aj pod posteľou.

Na internete alebo aj v časopisoch nájdete veľa informácií a inšpirácií. Najdôležitejšie je, aby sa bábätko v izbe cítilo dobre a pohodlne. Izbu zariaďujte radšej minimalisticky, lebo čím bude bábätko staršie, tak tým bude viac vedieť, čo sa mu páči a čo nepáči. Dbajte najmä na kvalitu. Ak by ste si predsa len nevedeli rady, tak si poradu príďte k nám do predajne 🙂