Pri kúpe novej sedačky sa dostávate pred dilemu, ktorá z Hamletovho „byť, či nebyť“ urobí smiešnu záležitosť a to, či si kúpiť látkovú alebo koženú sedačku. Každý typ má svoje pre aj proti, zistite výhody kožených sedačiek a porovnajte ich s tými látkovými. Neexistuje univerzálna odpoveď, ktorá je pre každú domácnosť rovnaká. O tom, ktorý typ pohovky je pre vás lepší, musíte rozhodnúť vy sami. Tu sú výhody a nevýhody.
Výhody koženej sedačky
Hlavnou výhodou koženej sedačky je jej nadčasový vzhľad a elegancia. Predsa len koža vytvára dojem luxusu. Okrem toho vám kožené sedačky aj dlhšie vydržia, pri správnej starostlivosti o ne to môže byť aj 30 rokov. Taktiež údržba je jednoduchšia – pretriete ich handričkou, raz za mesiac ich naimpregnujete špeciálnym prípravkom a vybavené. Ak sa vám na ne niečo vyleje alebo máte plznúce zviera, tak to jednoducho očistíte. Dnes sú dokonca veľmi populárne aj kožené postele, ktoré vás svojím nadčasovým dizajnom dostanú.
Nevýhody koženej sedačky
Hlavnou nevýhodou je vyššia cena, teda v prípade, že ide o pravú kožu a nielen jej eco náhradu. Okrem toho si musíte dávať pozor na to, aby ste sedačku nevystavovali priamym slnečným lúčom alebo ju mali blízko radiátoru, pretože takto môže dojsť k popraskaniu kože.
Výhody látkovej sedačky
Tých, ktorí majú obmedzený rozpočet, potešia látkové sedačky za nižšie ceny. Okrem toho majú na výber približne z nekonečna vzorov, farieb, materiálov či motívov. Niektorí ľudia ocenia textil hlavne počas leta, keď sa na látkových sedačkách menej potia a cítia sa príjemnejšie. Dnes už má veľká časť látkových sedačiek odnímateľný poťah, takže ho môžete dať vyprať.
Nevýhody látkovej sedačky
Jednou z nevýhod látkových sedačiek je, že po čase strácajú svoju pôvodnú farbu, čo pri koži nehrozí. Okrem toho sú látkové sedačky náchylnejší aj na škvrny a ich životnosť je až 4-krát kratšia ako pri koži. Po čase niektoré menej kvalitné textílie môžu napáchnuť hlavne v prípade, ak máte obývačku spojenú s kuchyňou.
Tak čo, už viete, ktorý materiál je pre vás výhodnejší?