Pri výstavbe nového domu alebo pri rekonštrukcii starého domu vás neminie výber nového kotla. Každý má na kotol trochu iné požiadavky, ale v zásade sa môžeme zhodnúť, že by mal mať dostatočný výkon na vykúrenie celého domu, jednoduché ovládanie a obsluhu, dostupný servis a samozrejme čo najnižšie náklady na jeho prevádzku. Priemerná 4 členná rodina minie za rok na kúrenie približne 1500€. Preto sa treba zamyslieť aký vykurovací zdroj si vyberieme, plynový, elektrický, na tuhé palivo, solárny systém alebo tepelné čerpadlo? Bližšie si posvietime na kotly na drevo.
Výhody a nevýhody kotlov na drevo
Dnešné kotly na drevo sú moderné, výrazne sa rozvinuli v porovnaní s tradičným vykurovaním používaným v minulosti. Spaľovanie kusov dreva je čisté a efektívne. Môžeme ich využiť aj v miestach bez dostupnosti zemného plynu, či elektrickej energie. Ľudí často odrádza povinnosť doplniť palivo, ale aj pre tých, ktorý na to nemajú čas alebo chuť existuje riešenie a to plnoautomatické dopĺňanie drevených peliet. Pelety sú sušené a lisované zvyšky dreva z lesa alebo drevospracujúceho priemyslu.
Cena paliva pre kotly na drevo je veľkým lákadlom pri výber práve tohto druhu vykurovania. Kusové drevo a pelety patria k najlacnejším palivám na trhu, a preto sú cenovo dostupné pre každého. Na nákup techniky dokonca poskytuje štát vysoké dotácie a podporu vo výške viac ako 1500€.
Výhodou kotla na drevo je, že pracuje s obnoviteľným zdrojom energie na rozdiel od tých na plyn. Drevo je šetrné ku klíme a životnému prostrediu, pri jeho spaľovaní sa nevypúšťa takmer žiadne CO2. Pochádza z domácich lesov, vďaka čomu nemusí absolvovať dlhé dopravné trasy a dokonca zabezpečuje v krajine pracovné miesta.
Medzi hlavné nevýhody kotlov na drevo patrí nutnosť potreby väčšieho miesta na skladovanie paliva. Je dobré na to myslieť už pri plánovaní projektu domu, aby sme si vyhradili dostatočný priestor. Kvôli zvýšenej prašnosti by mal byť izolovaný od zvyšku domu. Nie každému vyhovuje aj už spomínaná nutnosť neustáleho prikladania paliva, ktorá sa pohybuje vo frekvencii 1x za 6-7 hodín. Pri prerušení obsluhy dochádza k ochladeniu vykurovacích priestorov.
Mnoho ďalších užitočných rád týkajúcich sa vykurovania nájdete na http://vykurovanie24.sk/.