Zárubniam skutočne len málokedy prikladáme veľkú dôležitosť. Predsa len slúžia iba na uchytenie dverí. Kým dnes sa majstri usilujú zladiť zárubne do tónov farby dverí, kedysi tomu tak nebolo. Avšak vždy boli vyrobené z odolného kovu, takže odtieň sa dá ľahko upraviť aj dnes a postačí na to trochu zručnosti a farba na kov.
Staré zárubne nemusia ísť preč
Kovové zárubne vyrobené pred mnohými rokmi nemusia už dnes vyzerať úplne svetovo, stále ich nájdeme v mnohých našich domácnostiach. Tieto zárubne však nemusíte nasilu vymieňať a vyprázdňovať si tak peňaženku. Stačí ich len zrenovovať.
Čo si na to pripraviť?
Na renováciu sa pochopiteľne treba dôkladne pripraviť, takže cesta do predajne s farbami vás určite neminie. V prvom rade budete potrebovať čo najsilnejší odstraňovač starých náterov. Samotná farba na kov je určite samozrejmosť. Pri jej výbere sa okrem odtieňa zamerajte najmä na jej kvalitu. Vhodná farba na kov je odolná voči úderu a mala by mať aj dobrú priľnavosť, a to aj na skorodované povrchy. Ďalej si zaobstarajte riedidlo na očistenie zašpinených povrchov a štetcov. Samozrejme, nesmú chýbať štetce, maliarska páska, špachtľa či brúsny papier.
Ako na to?
Na renováciu zárubní je vhodné vybrať si teplé počasie, pretože určite budete chcieť mať dokorán otvorené okná. Nezabudnite dôkladne oblepiť okolie zárubní maliarskou páskou, čím ochránite maľovku stien a všetko, čo by mohlo prísť do kontaktu s farbou pozakrývajte. Zárubne ponatierajte odstraňovačom starých náterov, ktorý nechajte pôsobiť približne 15 minút a potom zotrite. Zvyšky poriadne zbrúste papierom, celú zárubňu vyčistite a riedidlom zbavte mastnoty.
Farbu potom nanášajte v čo najtenšej vrstve a poriadne rozotrite. Tak sa dočkáte výsledku bez nepekných stekancov. Ak treba, aplikujte aj druhú vrstvu, ale na to počkajte aspoň osem hodín. Prvý náter musí byť úplne zaschnutý. Dvere zaveste až vtedy, keď si budete uschnutím farby úplne istý.
Foto: Bigstockphoto