Pre bežného majiteľa domu je septik veľkou neznámou, z čoho môže plynúť nevedomosť ohľadom starostlivosti oň. Ani septik totiž nebude pracovať správne, ak oň nebudete adekvátne postarané.
Mýtus č.1: Septik nepotrebuje pravidelnú údržbu
Tohto mýtu sa väčšinou držia ľudia, ktorí majú neskôr najväčšie problémy so svojim septikom. Pravdou je, že septik potrebuje vyprázdniť pravidelne, zhruba každé 2-3roky, v závislosti od veľkosti domácnosti a počtu jej obyvateľov.
Samozrejme, že nestačí skontrolovať len samotnú nádrže, ale aj odpadové potrubie. Dôležitá je pravidelnosť, pretože hasiť problém po jeho vzniku býva väčšinou drahšie.
Mýtus č.2: Septik nevyžaduje bakteriálne prísady
Baktérie v septikoch napomáhajú prirodzeným rozkladným procesom. Bolo by však chybou myslieť si, že pri množstve čistidiel s antibakteriálnymi účinkami, ktoré sa dnes v domácnostiach používajú, dokážu kolónie baktérií v septikoch bez problémov prežiť.
Mýtus č.3: Do septiku sa môže spláchnuť čokoľvek, baktérie si s tým poradia
Toto tiež nie je pravda. Nebezpečný odpad a chemikálie môžu rozkladný proces v septiku narúšať, prípadne môžu spôsobiť netesnosť na odpadovom potrubí. Splachovať by ste nemali ani cigaretové špaky, zvyšky farieb či hygienické prostriedky. Septik nedokáže rozložiť úplne všetko, zvyšky odpadu ho môžu zaniesť a preťažiť nádrž.
Odporúčania na záver
– do septiku nelejte rozpúšťadlá či iné zneškodňovače odpadu
– nepestujte stromy alebo kríky príliš blízko septikového systému
– nesnažte sa umelo navýšiť „výkon“ septiku pomocou rôznych prísad a pod.
– cez septikovú nádrže nejazdite autom
– nevstupujte do septiku – nedostatok kyslíka a plyny sú veľmi nebezpečné
– do septiku nenapájajte odvodňovacie žľaby