Ako sa starať o trávnik na jeseň?

S príchodom chladnejších dní a jesenných mesiacov treba prehodnotiť viacero záležitostí, týkajúcich sa starostlivosti o záhradu. Trávnik je jedným z pilierov krásy záhrad a preto by sa mu mala venovať zvýšená pozornosť aj v období nastávajúcej jesene.

Kosenie áno, ale nie tak často
Kosenie patrí medzi základnú starostlivosť, ktorú trávniku treba dopriať takmer celoročne. Keby ste sa započúvali do toho, ako vaša tráva rastie, zistili by ste, že na jeseň jej to ide pomalšie. Z toho je jasné, že keď tráva rastie pomalšie, treba ju kosiť menej často. Úplne sa jej rast zastaví už pri teplotách 7 °C a menej. Dovtedy treba kosiť pravidelne, nanajvýš však dvakrát za týždeň. Keďže sa na jeseň už dá rátať aj s nejakými tými prízemnými mrazíkmi, nekoste trávu úplne nakrátko. Mráz by ju mohol poškodiť. Úplne postačí, ak pokosíte trávnik do výšky aspoň 5cm.

Hrabaním lístia uľahčíte trávniku život
Neklamným dôkazom prichádzajúcej jesene sú farby, ktorými ožívajú inak zelené koruny listnatých stromov. Netrvá dlho a tieto listy sa začnú objavovať na trávniku. Pravidelné hrabanie listov je jedným zo základných kameňov starostlivosti o trávnik počas jesene. Musíte ho ale vykonávať včas, v priebehu niekoľkých desiatok hodín, pretože tmavé a vlhké prostredie pod listami nie je pre trávnik práve ideálne. Ak nie je vrstva listov príliš hrubá a súvislá, pomôže aj kosačka a pokosenie trávnika – zabijete dve muchy jednou ranou a ešte získate materiál do kompostu. Môžete doň pridať ale aj zhrabané listy. Živiny takto vytvorené môžete neskôr vašej záhrade vrátiť.

Pred zimou vzduch a živiny
Aj trávnik môže byť po celoročnej „službe“ unavený. Doprajte mu preto pred tým, než ho zakryje sneh, trochu čerstvého vzduchu. Doslova a najmä koreňom. Riaďte sa pravidlom 20×20. Spravte do trávnika vpichy, napríklad vidlami alebo špeciálnymi prevzdušňovačmi, asi 20cm hlboké a v rozostupoch cca 20cm. Nezabudnite tiež na hnojenie. Zaobstarajte si však hnojivo, ktorým sa hnojí na jeseň. Má špeciálne zloženie, iné ako hnojivá, ktorými hnojíte počas roka. Nepodporuje trávnik v bujnom raste, ale dodá mu všetko potrebné na to, aby v pohode prečkal zimu a mínusové teploty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..