Vyberte si tepelné čerpadlo ako zdroj tepla v byte či dome

Otázka vykurovania domácnosti je dnes veľmi diskutovanou témou. Technológie a inovácie vo všetkých smeroch idú tak rýchlo dopredu, že častokrát máme na výber z toľkých možností, že je naozaj problém vybrať si jednu. Ani v oblasti vykurovania to nie je inak. Pokiaľ staviate nový dom alebo renovujete kúrenie v staršom, určite narazíte na dilemu, aký zdroj vykurovania bude pre vás ten najlepší a finančne najvýhodnejší. Niekedy sa oplatí na začiatku investovať viac a ušetriť pri spotrebe energie. Jednou z možností, ako priniesť teplo do vášho domova, je aj tepelné čerpadlo. Aké má výhody a prečo sa rozhodnúť práve pre túto možnosť?

Funkcie tepelného čerpadla v skratke

Aby sme mohli posúdiť, aké tepelné čerpadlo bude pre náš dom to najvýhodnejšie, musíme najprv poznať podstatu, na základe ktorej funguje. Ide o zariadenie, ktoré odoberá teplo z jedného zdroja a prostredníctvom svojej funkcie ho premiestňuje na iné, spravidla chladnejšie miesto. Na tomto princípe funguje viacero zariadení, ktoré máme bežne doma. Je to napríklad chladnička, klimatizácia alebo niektoré typy kúrenia. Tepelné čerpadlo môže fungovať na viacerých princípoch – kombinácia vzduchu, zeme a vody. Z týchto zdrojov čerpá teplo a premiestňuje ho na požadované miesto. Keď sa rozhodujete pre tepelné čerpadlo, vždy si ujasnite, ktoré zdroje máte najviac k dispozícii. Ak je vo vašej oblasti problém s vodou, tepelné čerpadlo ktoré funguje na princípe vody asi nebude úplne najlepší nápad.

Lacné alebo drahé tepelné čerpadlo?

Ako sme už v úvode načrtli, neoplatí sa vždy siahať po tých najlacnejších veciach a v prípade tepelného čerpadla to platí dvojnásobne. Na trhu nájdete tepelné čerpadlá v cenovom rozhraní približne od 700 až do 3000 Eur. Cena v prvom rade závisí od toho, na akom princípe tepelné čerpadlo funguje. Ďalej sú to parametre ako krajina pôvodu (tie drahšie sa vyrábajú vo Švédsku, lacnejšie v Číne), výkon čerpadla, vnútorné prevedenie, veľkosť čerpadla a tiež dĺžka záruky. Pri kúpe čerpadla si určite overte všetky tieto parametre, aby ste si boli istý, že vám bude fungovať správne a bez zbytočných problémov.

Tepelné čerpadlo je skvelá možnosť ako vykúriť svoj príbytok. Zistite o jeho výhodách oveľa viac na stránke https://www.viessmann.sk/.