Ochrániť drevo nemusí byť žiadna veda- použite olej na drevo

Preferujete krásny drevený nábytok alebo terasu obloženú drevom? Alebo dokonca by ste radi mali drevenú chatku? Je to pekná predstava, keďže drevo je jedno z najpríjemnejších a najviac oku lahodiacich materiálov. Je prírodné a zároveň aj pekné.  Avšak základom pekne vyzerajúceho dreva je jeho ochrana. Čo z toho, keď drevo bude krásne natreté, ale o niekoľko rokov nám zhnije? To nemá takmer žiadny význam. Jednou z mnohých alternatív ako ochrániť a zároveň aj dodať drevo pekný vzhľad je olej na drevo. Olej na drevo plní viaceré funkcie.

Olej na drevo – prírodná farba dreva

Olej na drevo ako už bolo spomenuté má viacero funkcií. V prvom rade má impregnačnú funkciu, to znamená, že dokáže drevo dostatočne dobre ochrániť pre prípadnými škodcami, lykožrútmi, alebo inými drevokaznými organizmami. V ďalšom rade má funkciu ochrannú pre poveternostnými podmienkami, pred slnečným žiarením ale aj pred dažďom či snehom. Nie je žiadnou výnimkou, že olejom na drevo sa dnes natierajú drevené šindle, drevené kostoly, drevené zruby, rôzne chaty a drevené ploty. Proste všetko drevené, čo chceme ako tak zachovať. Čiže všetky tieto spomínané drevené predmety a stavby sú pomerne výrazne vystavované počasiu. Či už v lete teplu alebo v zime snehu a dažďu. Olej na drevo dokáže aj pred týmito prírodnými živlami chrániť drevo. No a v neposlednom rade dodáva drevu dekoratívnu funkciu. Tu už  len ostáva otázka aké drevo chceme mať. Prirodzený prírodný vzhľad? Áno, aj to je možné, pretože oleje na drevo bývajú aj bezfarebné, čím sa vlastne zabezpečí prirodzenosť dreva. Avšak farba dreva sa dá do určitej miery ovplyvniť a to počtom vrstiev, ktoré nanesiete na drevo.  Ak natriete jedenkrát drevo olejom na drevo tak bude svetlejšie a čím viac náterov budeme pridávať, tým bude farba dreva tmavšia.

Ako správne nanášať olej na drevo

Je v podstate jedno, či budete nanášať jednu , dve alebo tri vrstvy oleja na drevo, treba však vždy dodržiavať základné pokyny. Drevo musí byť suché a očistené od pilín a iných nečistôt. Následne si vyberiete štetec, ktorým budete olej nanášať a treba ho rovnomerne  rozotierať po dreve. V závislosti od toho akú farbu chcete dosiahnuť, toľko vrstiev naneste. Avšak každá vrstva musí vyschnúť. Olej na drevo by a mal nanášať v exteriéri, ak sa inak nedá môže sa aj v interiéry, ale určite treba vetrať a byť dostatočne opatrní.

Navštívte stránku https://carodreva.sk a zistíte viac o ochrane dreva a olejoch na drevo.