História vianočného stromčeka + VIDEO s vianočnými inšpiráciami

Vianoce bez vianočného stromčeka? To si asi dnes už nikto nedokáže predstaviť. Pozrite si nasledujúce video a inšpirujte sa aktuálnymi trendmi v zdobení stromčeka. Ešte skôr však pár slov o histórii tohto dnes už tradičného symbolu Vianoc.

Pohanský pôvod

Pôvod Vianočných stromčekov musíme hľadať ešte v pohanských dobách. Pohania verili v silu stromov, údajne až natoľko, že boli presvedčení o tom, že v nich sídlia ich bohovia. Avšak po tom, čo postupne konvertovali na kresťanstvo, posvätné stromy stínali, aby vyhnali svojich „starých“ bohov. Pri týchto stromoch potom večerali, aby si zároveň uctili Boží dar – Ježiša Krista.

Prvé vianočné stromčeky v Európe

V Európe sa prvé vianočné stromčeky objavovali na začiatku 19. storočia vo veľkých centrách ako Londýn, Viedeň, Gdaňsk či Paríž. Išlo samozrejmé o živé stromčeky. Prvý „neživý“ vyrobili v Nemecku z husieho peria, s ozaj umelým prišli neskôr Američania a Japonci. S umelými stromčekmi máme bohaté skúsenosti aj v našich končinách. Možno si aj vy viete predstaviť charakteristickú vôňu, ktorá pripomínala arómu spálenej šnúry od žehličky.

Vianočné ozdoby – návrat ku koreňom?

Čo sa ozdôb týka, tie k stromčekom patrili takmer od začiatku. Hoci, niesli sa predsa len v trochu inom štýle ako dnes. Zdobilo sa najmä tým, čo dom dal, napr. suchým ovocím, či ozdobami zo slamy alebo dreva. Tieto ozdoby, podobne ako sviečky, časom nahradili vianočné gule, reťaze a najmä elektrické sviečky. Akú výzdobu preferujete vy? Inšpirujte sa týmto videom, ktoré predstavuje trendy zdobenia vianočných stromčekov pre tento a budúci rok.

https://www.youtube.com/watch?v=DXBNgTBxmTQ


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..