Francúzske okná sú pre každého, kto miluje dokonalý výhľad

Nie sú žiadnou novinkou. Francúzske okná sú známe už z neskorej renesancie, ale s modernými stavebnými technológiami sa dostali na svoj vrchol. Čo od nich čakať?

Francúzske okná sú viac než okná. Masívne presklenie od stropu až po zem mení interiér, ale aj architektúru stavieb ako celku. Dokážu prepojiť interiér s exteriérom a umožniť nám dokonalé výhľady do krajiny, na mesto, či trebárs na náš vlastný balkón a na záhradu. Súčasne sú dokonalým moderným riešením, ktoré si žiada moderný životný štýl – prepojiť záhradu a obytný priestor, či v podstate umožniť urobiť si obývačku na záhrade so vstupom priamo z interiéru.

Francúzske okná tak môžu mať súčasne funkciu dverí a hodia sa ako interiérové vylepšenie pre akúkoľvek miestnosť. Niekto túži ráno vstať a vyjsť si na záhradu ešte v pyžame priamo zo spálne, iní chcú vďaka francúzskym oknám stolovať z kuchyne priamo na záhrade. Tradičné sú samozrejme ako prepojenie obývacej časti s exteriérom, či už vizuálnym, alebo fyzickým.

Ako riešiť otváranie francúzskych okien?

Často sa využívajú klasické otváracie bezbariérové francúzske okná. Tie sa otvárajú štandardne dovnútra miestnosti. Obľúbenejším riešením však bývajú predovšetkým posuvné francúzske okná. Potrebujú však spodný profil rámu. Inak sú ale veľmi elegantné a neprekážajú v priestore.

Plast, drevo aj drevohliník

Francúzke okná sú variabilné aj čo sa týka materiálu. Ekonomickým riešením bývajú plastové okná. Vynikajú výbornými izolačnými vlastnosťami a doplnia aj ďalšie plastové okná v dome či byte bez toho, aby sme museli investovať do drahších okien. Vyskúšajte okná Salamander od CEDERA.

Vynikajúce termoregulačné vlastnosti a krásny design ponúkajú drevené francúzske okná. Výborným vylepšením sú potom drevo-hliníkové okná s hliníkovým vonkajším profilom, ktorý zásadne predlžuje životnosť okien, znižuje ich potrebu údržby, a súčasne smerom do interiéru necháva vyniknúť krásu dreva.