Architektúra a história v Chorvátsku

Chorvátsko má úžasné architektonické bohatstvo. Najlepšie rímske architektonické pozostatky v kraji sa nachádzajú v Splite a Pule, ako napríklad architektonicky výnimočný komplex Diokleciánovho paláca v Splite a mimoriadne dobre zachovaný amfiteáter v Pule na Istrii.

Medzi ďalšie významné rímske lokality patria mestá Zadar a Salona (archeologické nálezisko blízko mesta Solin – Split), pričom početné menšie nálezy sú vystavené v archeologickom múzeu v Splite. Na Istrii sú dôležité architektonické lokality v Poreč – Eufraziánska bazilika, ktorú objednal biskup Euphrasius v rokoch 535 až 50BC. Bazilika obsahuje niektoré obzvlášť pekné byzantské stenové mozaiky.

Architektúra chorvátskych pobrežných miest je tiež znakom histórie Chorvátska. Architektonické štýly sú zmesou románskej, renesančnej a barokovej architektúry. Existuje mnoho očarujúcich tradičných kamenných domov s červenými kachľovými strechami, ktoré stoja pozdĺž jadranského pobrežia. Stojace spolu ako drahokamy minulosti a modernými hotelovými komplexami z konca dvadsiateho storočia.

Výnimočne architektonicky atraktívne sú aj staré mestá Dubrovník, Korčula, Trogir, Šibenik a Zadar. Trogirské stredoveké jadro, ktoré je obklopené múrmi, pozostáva zo zachovaného hradu a veže a série obydlí a palácov z románskeho, gotického, renesančného a barokového obdobia. Najväčšou stavbou mesta Trogir je kostol sv. Vavrinca, ktorého hlavným západným portálom je majstrovské dielo Radovana, čo je najvýznamnejšie dielo románsko-gotického štýlu v krajine.

Najlepšie zachované medzi opevnenými stredovekými mestami sú Korčula a Dubrovník. Ostrovy Hvaru a Korčuly boli obidve benátske námorné pevnosti a v rôznych časoch tu sídlil benátsky arzenál. Šibenik je pobrežné mesto s pôsobivou architektúrou Katedrály sv. Jakuba. Štrukturálne vlastnosti katedrály sv. Jakuba v Šibeniku robia z nej jedinečnú a vynikajúcu budovu, v ktorej sa úspešne zmiešali gotické a renesančné formy.

Zroj: https://www.find-croatia.com