Ako SPRÁVNE postupovať pri výbere tepelného čerpadla?

Tepelné čerpadlo

Výber tepelného čerpadla nekončí zberom informácií na internete či u predajcu. Pomôcť k správnemu rozhodnutiu vám pomôžu aj skúsenosti súčasných majiteľov tepelných čerpadiel a hodnotenie medzinárodne uznávaných autorít. Okrem toho, predajcovi tepelného čerpadla je nutné klásť správne otázky týkajúce sa nielen výkonu čerpadla, ale aj záruky, inštalácie či jeho vlastných skúseností s tepelnými čerpadlami.

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo

Referencie existujúcich zákazníkov

Požiadajte predajcu o referenčnej projekty. Zistite si, ako sa tepelné čerpadlo chová v praxi, tz.

  • vyskúšajte si jeho ovládanie,
  • vypočujte si jeho hlučnosť pri plnej prevádzke,
  • pýtajte sa na práce spojené s prevádzkovou údržbou a pravidelným servisom.

Rovnako sa zaujímajte o to, či súčasní majitelia sú schopní vyrábať teplo za predajcom uvádzanú cenu, tz. či má čerpadlo uvádzaný výkon.

Určite je dobré tiež vedieť, ako sa predajca stavia k riešeniu prípadných reklamácií.

Montáž priamo od výrobcu

Najlepším variantom je, keď inštaláciu čerpadla vykonáva priamo tím technikov predajcu, tz. nie vy svojpomocne, nie stavebná firma. Pri výbere čerpadla sa teda pýtajte, či má predajca vlastný tím technikov a aká je cena inštalácie čerpadla.

Správnosť uvádzaných parametrov

Nečestní predajcovia môžu klamať v čase, keď príde reč na výkon čerpadla. Pravdivosť uvádzaných parametrov si môžete overiť:

Poskytovanie záruk

Tepelné čerpadlo, rovnako ako ostatné zdroje tepla, je významnou investíciou a všetci majitelia veria, že im bude slúžiť čo najdlhšie. Aj v prípade tepelných čerpadiel činí zákonná záručná lehota 2 roky, najmä predajcovia zavedených značiek vyrábajúcich kvalitné jednotky ponúkajú k svojim produktom predĺženú záruku, niekedy dokonca až na 10 rokov.

Skúsenosti s tepelnými čerpadlami

Rad predajcov ponúka iba jednotky typu vzduch / vzduch, pretože tieto čerpadlá sú najlacnejšie a ich inštalácia je najjednoduchšia. Tento typ čerpadiel pre vás nemusí byť ten najvhodnejší. Je teda dôležité, aby predajca mal v ponuke aj iné typy čerpadiel, napr. zem / voda, vzduch / voda a pod. Určite je výhodou, ak aj sám predajca má tepelné čerpadlo doma a má s ním teda osobnú skúsenosť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..