Že teplo domova si treba strážiť, to je jasné snáď každému. Nie vždy sa to ale podarí. A to je veľká škoda, pretože tepelné straty len zbytočne odčerpávajú financie z rodinného rozpočtu. Ponúkame vám tipy, ako túto situáciu raz a navždy zmeniť.
Odvzdušnenie radiátorov
Regulačný ventil na radiátore je pustený na maximum, radiátor by mal kúriť na plné pecky, no aj tak je vlažný až studený. A vy namiesto toho, aby ste si lebedili v príjemnom teplúčku, na seba obliekate jednu vrstvu oblečenia za druhou. Pýtate sa ako je to možné? Častou príčinou takéhoto stavu je vzduch v radiátore. Ten zabraňuje prenosu tepla medzi vodou a telesom radiátora a je príčinou výrazných tepelných strát. Riešenie je jasné – odvzdušnenie radiátorov, buď manuálne, alebo pomocou samoodvzdušňovacieho ventilu, ktorý všetku robotu spraví za vás.
Utesnenie okien
Umiestnenie radiátorov pod oknami priam nahráva tomu, aby teplo z nich unikalo kade ľahšie. Častokrát vedie najľahšia cesta práve cez zle tesniace okno. Ak takéto okná napriek ich horším tesniacim vlastnostiam nechcete meniť, situáciu môžete vyriešiť špeciálnej tesniacej pásky a izolačných fólií na okno. Utesníte nimi nie len špáry, ale zabránite tiež úniku tepla cez okennú tabuľu.
Správne nasmerovanie tepla
Teplo, sálajúce z radiátora, sa šíri do všetkých strán. Preto ho treba usmerniť, aby zbytočne neunikalo tam, kam nemá. Z tohto hľadiska je problematická najmä zadná strana radiátora, ktorá de facto vyhrieva stenu a teplo tak uniká do vonkajšieho prostredia. Dočasným riešením tohto problému môže byť obyčajná fólia, umiestnená na stenu zo zadnej strany radiátora. Plnohodnotným potom odolná reflexná fólia, schopná zvýšiť teplotu v miestnosti pri rovnakom výkone radiátorov až o niekoľko stupňov.