Za chvíľku je to tu zas. Vianočný zhon, nákupy, rodinné stretnutia, firemné večierky a nekonečné vymýšľanie nápadov na vhodné darčeky. Ponožky ste kupovali minulý rok, ten parfum už tiež, knižku pre mamičku už ste prečítali aj vy a fľašku rumu pre strýka by ste už chceli vymeniť za niečo iné?
V období Vianoc vzniká čím ďalej tým viac webov na tipy na darčeky, ľudia bezhlavo zadávajú do ich vyhľadávačov – darčeky pre mamu, darčeky pre otca, originálne darčeky, tipy na darčeky pre priateľku, priateľa, inšpirácie na darčeky a zúfalo hľadajú, čím potešiť svojich blízkych.
Ľudia začínajú čím ďalej tým viac míňať na Vianoce a z pokojného nakupovania sa razom stáva chaos. V priemere slovenská rodina minie za vianočné darčeky cez 470 eur a toto číslo každým rokom narastá.
Kde sa vzala tradícia nosenia darčekov?
Tradícia a prvé zmienky o darčekoch na Vianoce sa začali objavovať už v 16. storočí, zatiaľ čo darčeky k narodeninám alebo k rôznym iným oslavám majú tradíciu už od starovekého Grécka. Nepredstavujte si ale nič veľkého, skôr sa dávali predovšetkým praktické darčeky ako sošky, misky alebo ozdoby.
Celá pointa dávania darčekov má symbolickú hodnotu a mala by nám pripomínať, že v živote nie je možné stále brať, ale mali by sme tiež dávať. Darčeky vyjadrujú náklonnosť a určitú mieru lásky k obdarovanému a mali by byť teda srdcovou záležitosťou.
Od Ježiška po kraba
Áno, čítate správne. Kým u nás nosí deťom darčeky Ježiško, tak napríklad v Polynézii na to majú svojho kraba. Ďalším dobrým kontrastom je známy Santa Claus, ktorý je viac-menej známy po celom svete, ale len málokto vie, že v Guinei obdarováva deti slon. V Sýrii majú tiež netradičného nositeľa darčekov, namiesto pána s bradou darčeky rozdáva ťava.
Vieme, že je svet rozmanitý a plný rôznych tradícií, sviatkov a s tým súvisí aj čas Vianoc. V Rusku nosí darčeky Dedo Mráz, ale až 6. a 7. januára. V Grécku zase čakajú na Mikuláša s darčekmi do 31. decembra a v USA a v mnohých ďalších krajinách spadajú Vianoce na 25. decembra.
Skôr ako sa pustíte do bezhlavého vyberania darčekov, úmorného pečenia, varenia alebo zdobenia stromčeka, pripomeňte si hlavnú podstatu Vianoc. Či už je to pre vás tá duchovná, alebo je to čas strávený s rodinou, zaspomínanie na uplynulý rok a celkové vydýchnutie aspoň od tých pracovných dní, pripomeňme si, že Vianoce by mali byť sviatkom pokoja a mieru.