5 zaujímavých faktov o saune a saunovaní

Saunovanie má pozitívny vplyv na fyzickú aj duševnú pohodu človeka. Posedenie v saune môže byť prínosom pre vaše srdce, metabolizmus, no celá procedúra však nie je len o detoxikácii organizmu. Pripravili sme pre vás zopár zaujímavostí o tejto tradičnej relaxačnej terapii.

Sauna ako súčasť kultúry

Sauny boli prítomné aj v iných kultúrach, no azda len vo Fínsku sa stali tradičným prvkom a súčasťou národnej identity. V minulosti, keď nebola do obydlí zavedená teplá (vlastne žiadna) voda, sa sauny považovali za jediné miesto na umývanie.

V saune sa život začínal aj končil

Sauny sa vôbec využívali na v dnešnom ponímaní prapodivné účely. Keďže išlo o prostredie, ktoré bolo ako jedno z mála miest sterilné, do sáun sa chodilo liečiť, rodiť, dokonca pripravovať mŕtvych na pohreb. Okrem toho sa tu sušilo mäso, ryby a oblečenie. Samozrejme, že nie všetko naraz.

Typy sáun

Tie najtradičnejšie starosvetské sauny boli vyhrievané drevom. To horelo v kachliach s komínom či bez neho. Pri kachliach bez komína sa nechalo drevo zhorieť, dym sa vypustil von a dvere sa zatvorili kvôli udržaniu správnej teploty. Zvyklo sa hovoriť, že sauny sú dvojaké – tie, ktoré vyhoreli a také, ktorých tento osud ešte len čaká.

Ako sa (ne)obliecť do sauny

Spôsob návštevy sauny môže byť v každej krajine rozdielny. Vo fínskych verejných saunách je zvykom prevádzkovať oddelené miestnosti pre mužov a ženy. Plavky však nie sú povolené azda nikde, nakoľko vysoká teplota môže prispieť k uvoľňovaniu škodlivín zo syntetických látok. Ale aj tak, do sauny medzi cudzích ľudí by ste mali prísť zahalení (napr. plachtou).

Zdravotné benefity

Niektoré zdravotné benefity saunovania sme spomenuli v úvode článku. Okrem nich pôsobí saunovanie blahodarne na bolesť kĺbov, ekzémy či artritídu. Zlepšuje tiež pružnosť ciev, okysličovanie celého tela a distribúciu živín. Panuje názor, že saunovanie má na telo podobný účinok ako 1 či 2 hodiny chôdze.


Jak bude reklama vypadat?
-
Chcete tu reklamu len za 50 CZK?
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..