5 krokov k výberu vhodného projektu rodinného domu


Rodinný dom je obrovská investícia, zväčša na celý život. Ak už sa máte zadlžiť, prípadne vraziť do domu všetky svoje úspory, mali by ste s ním byť absolútne spokojní! Pred výberom vhodného rodinného domu sa preto dobre zamyslite.

1. Zvážte svoje finančné možnosti

Ešte predtým, ako si vyberiete konkrétny projekt, mali by ste sa poriadne zamyslieť nad financiami, ktoré máte k dispozícii. Samotný rodinný dom by nemal „zhltnúť“ všetky peniaze, ktoré máte. Financie budete potrebovať napríklad aj na úpravu pozemku, prípojky inžinierskych sietí, či samotné zariadenie domu. Vyberte si teda projekt tak, aby vám zostala dostatočná finančná rezerva.

2. Premyslite si možnosti pozemku

Ak už máte stavebný pozemok, projekt je potrebné prispôsobiť jeho možnostiam. Zohľadniť treba najmä orientáciu na svetové strany, rozmery pozemku, ale aj to, či sa jedná o rovinatý alebo svahovitý pozemok. Nie každý katalógový projekt sa totiž hodí na každý pozemok.

3. Pouvažujte, čo od domu očakávate v budúcnosti

Už pri výbere rodinného domu by ste mali vedieť, či je to pre vás dom na celý život. Chcete v ňom zostarnúť? Alebo plánujete postaviť dom, v ktorom budú neskôr žiť aj vaše deti s rodinami? To v značnej miere ovplyvní výber. Ak má ísť napríklad o viacgeneračné bývanie, určite si vyberte poschodový rodinný dom.

4. Zamyslite sa nad počtom a rozložením izieb

Ako trávite svoj čas doma? Ste väčšinou celá rodina pohromade? V tom prípade si zvoľte projekt, ktorému dominuje veľká obývačka. Koľko detí plánujete? Od toho sa odvíja počet spální. Pracujete z domu? V tom prípade je nevyhnutnou súčasťou domu aj pracovňa. Tieto otázky si pred výberom projektu rodinného domu určite položte.

5. Nezabudnite na dôležité detaily

Možno ide na prvý pohľad o detaily, no ak ich nevyriešite už pri výbere projektu, komfort vášho bývania to môže znížiť. Preto sa vopred rozhodnite, či napríklad túžite po samostatnom šatníku, či potrebujete garáž a pivnicu, prípadne o akej veľkej terase snívate.

Nebojte sa svoje požiadavky prekonzultovať s architektom alebo projektantom. Cenné odborné rady získate od architektov z aphaus.sk. Tí vás navyše môžu upozorniť na ďalšie dôležité veci, ktoré by ste mali pri výbere projektu zohľadniť. A spolu určite nájdete riešenie, ktoré vám bude dokonale vyhovovať.