Konečne ste sa dočkali nových okien. Bola to síce o niečo väčšia investícia, avšak postará sa vám o komfortné bývanie na celé roky. Samozrejme v prípade, že nebudete šetriť na montáži okien a zveríte ju radšej do rúk odborníkom. V opačnom prípade hrozí, že kvalitné okno namontované laikom nebude dostatočne funkčné.
Montáž predpokladá presné zameranie
Aj keď vás váš známy presviedča o tom, že má s montážou okien bohaté skúsenosti a okná povymieňal už celej rodine, radšej jeho služby nevyužite. Okná na prvý pohľad môžu vyzerať namontované dobre, ale časom sa môžu začať prejavovať napríklad chyby v tesnení. Montáž okien preto radšej zverte firme, u ktorej ste si ich objednali. Svoje výrobky pozná najlepšie a vie, ako ich osadiť tak, aby bola zabezpečená dôkladná zvuková i tepelná izolácia. Proces osádzania okien pozostáva z viacerých etáp a žiadnu z nich netreba zanedbať. Už pri objednávaní okien odborne vyškolený pracovník venuje pozornosť zameraniu otvorov a vytvoreniu technického návrhu konštrukcie okien. Montážny pracovník zabezpečí, aby bol otvor vhodne pripravený – má byť súdržný a zbavený prachových nečistôt, zlepší sa tak priľnavosť tesniacich materiálov k rámu okna. Na ochranu pripojovacích škár je vhodné použiť tesniace pásky, ktoré sa lepia ako do interiérovej, tak i exteriérovej časti rámu. Pri lepení pások sa postupuje podľa pokynov výrobcu, niektoré sú vhodné iba do interiéru, iné iba do exteriéru, ale existujú aj univerzálne tesniace pásky. Pri osadzovaní kotviacich plechov sa následne dáva pozor, aby sa pásky nepoškodili. Tak sa dosiahne to, že technické parametre, ktorými ste sa riadili pri výbere okna, sa postarajú o komfortné bývanie. Ak sa po čase vyskytnú akékoľvek problémy s funkciou okien, dobrý predajca vám poskytne záručný aj pozáručný servis.
Na čo dať pri montáži okna pozor
Každý profesionálny montér okien vie, že kým začne okná osádzať, musí sa postarať o povrch otvoru. Ten by mal byť iba minimálne vlhký a bez väčších nerovností. Ak má pocit, že je v stavebnom otvore veľa výčnelkov alebo dier, snaží sa ho dodatočne upraviť, zbrúsiť alebo vyrovnať napríklad maltovou zmesou, ktorá sa postará aj o pevnosť podkladu. Obľúbeným riešením je tiež zafixovať otvor penetračným náterom. Platí zásada, že otvor, do ktorého sa okno osádza, by mal byť väčší, pretože sa musí počítať s rozťažnosťou materiálov. Ak montážny pracovník vymieňa staré okná za nové, snaží sa dôkladne odstrániť pôvodné tesniace materiály a vytvoriť rovný povrch. Celoslovenská smernica o montáži okien poskytuje montérom množstvo údajov, ktorými je nutné sa riadiť. Po dobre vykonanej práci by vás ešte mali informovať o údržbe okien, ich čistení, ale tiež o manipulácii s oknom. Veľmi často sa napríklad stáva, že domácnosti ani nevedia o letnom alebo zimnom nastavení okien, ktorým sa dá ušetriť na energiách.